Výstava při úterském jarmarku 8.7.

O tradičním úterském jarmarku v sobotu 8. července bohužel musí zůstat brány zahrady Domu Na Růžku/Turbovny na úterském náměstí zavřené. Blíží se pokračování rekonstrukce střechy a další stavební práce a zahrada by momentálně pro návštěvníky jarmarku nebyla bezpečným útočištěm.

Namísto toho Vás zveme do konírny fary v Úterý, kde bude od 10 hodin otevřena výstava grafik Lenky Sýkorové a Radky Ježkové. Zahrada fary se v tento den změní v útulnou improvizovanou kavárnu, kde návštěvníci najdou klidnou oázu uprostřed jarmareční vřavy a budou si moci vychutnat lahodnou kávu a zákusky připravené úterskými pekařkami. Veškerý výtěžek z akce bude věnován – jak jinak – na rekonstrukci střechy Turbovny.

O odpoledním provedení Loutny české Adama Michny z Otradovic se dočtete v samostatném příspěvku.

 

„Loutna česká“ o letním jarmarku

V den konání tradičního letního jarmarku v Úterý, 8. července od 15:00, zazní v kostele sv. Jana Křtitele slavné dílo Loutna česká (1653) Adama Michny z Otradovic v provedení souboru Ensemble Inégal, a to s nedávno nalezeným původním houslovým partem. Vystoupení doprovodí komentář muzikologa doc. Petra Daňka, který tento houslový part objevil.

Koncert se koná s podporou Plzeňského kraje.

plzensky-kraj

Letní varhanní koncerty 2017

2011-koncertSrdečně Vás zveme na dva letní varhanní koncerty v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý, konané v rámci Mistrovského varhanního kurzu 2017:

  • sobota 29. července od 19:30: koncert lektora letošního kurzu, věhlasného varhaníka Wolfganga Zerera (HfMT Hamburg)
  • středa 2. srpna od 18:00: závěrečný koncert absolventů mistrovského kurzu

Koncerty a Mistrovský varhanní kurz se konají s podporou Plzeňského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti. Záštitu letošnímu ročníku Mistrovského varhanního kurzu v Úterý udělil náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče pan Martin Baxa.

plzensky-krajfond-budoucnosti

Nový web spolku

javor6Řady spolku Bart letos rozšířili noví členové a rozrostla se i jeho agenda. Spolu s tím se mění i jeho webové stránky. Od jejich nového pojetí si slibujeme živější vzhled, jednodušší údržbu a rovněž snazší komunikaci – budeme rádi za Vaše komentáře k jednotlivým zprávám.

Na vzhled i obsahu stránek zatím pracujeme a průběžně budeme přidavat nové informace. Dosavadní stránky jsou dostupné na adrese http://stary.bart.utery.eu.

Dům Na Růžku

IMG_8585Spolek Bart se stal novým vlastníkem domu čp. 69 na horní straně úterského náměstí, kterému se dnes nejčastěji říká Na Růžku a kde byl před válkou hostinec U Turbů. Spolek připravuje jeho rekonstrukci s cílem vybudovat zde zázemí pro kulturní a společenské aktivity otevřené všem obyvatelům i návštěvníkům Úterý. Koupi domu umožnila laskavá půjčka od jednoho z členů. Rekonstrukce bude vyžadovat prostředky v řádu miliónů, které se budeme snažit získat z evropských i národních dotačních zdrojů. O průběhu prací budeme informovat.

Chcete-li se na rekonstrukci podílet (ať vlastní prací nebo materiálním či finančním darem), kontaktujte prosím zástupce spolku.